Wiedza

PCOS przyczyną niepłodności

Objawy PCOS

Niektóre charakterystyczne dla PCOS objawy powinny wzbudzić czujność kobiet, choć niekoniecznie ich występowanie jest efektem właśnie tej choroby. W przypadku zespołu policystycznych jajników kobiety często zmagają się z nieregularnymi miesiączkami lub ich brakiem. PCOS łączy się także z hiperandrogenizmem, czyli ze zbyt dużym stężeniem męskich hormonów w kobiecym organizmie. Powoduje zaburzenia w wyniku których dochodzi do nadmiernego owłosienia u kobiet m.in. na twarzy, klatce piersiowej, ramionach, jak również łojotoku czy łysienia. W efekcie zaburzeń hormonalnych mogą pojawić się także wahania nastrojów. Do tego wszystkiego kobiety z zespołem policystycznych jajników często cierpią z powodu nadwagi, a nawet otyłości oraz insulinooporności. Charakterystyczny jest również obraz USG jajników w przypadku PCOS, na którym uwidaczniają się duże ilości drobnych pęcherzyków.


Właściwa diagnoza

Diagnoza PCOS odbywa się zazwyczaj na podstawie tzw. kryteriów rotterdamskich. O zespole policystycznych jajników możemy mówić, jeżeli zostaną spełnione dwa z trzech określonych warunków. Po pierwsze rzadkie cykle owulacyjne lub ich brak. Po drugie nadmiar androgenów, męskich hormonów w badaniach biochemicznych lub klinicznych. Po trzecie występowanie torbielowatych jajników - co najmniej 12 pęcherzyków w jednym jajniku lub większa niż 10 cm sześciennych objętość jajników. W przypadku podejrzenia PCOS zaleca się pacjentkom wykonanie badań hormonalnych, USG narządu rodnego oraz ewentualnie testu tolerancji glukozy. Na ich podstawie zazwyczaj można już określić czy kobieta choruje na PCOS.


PCOS a płodność

PCOS to jedna z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet, ale nie zawsze musi prowadzić do problemów z naturalnym poczęciem dziecka. Główną przeszkodą w zajściu w ciążę u pacjentek z PCOS są zaburzenia owulacji, które wynikają z nieprawidłowo funkcjonującej gospodarki hormonalnej. Od stopnia i rodzaju tych zaburzeń zależy sposób postępowania, leczenia oraz efekt w postaci poczęcia dziecka.


Metody leczenia

PCOS jest chorobą, którą nie da się całkowicie wyleczyć, po jej zdiagnozowaniu pacjentki potrzebują stałego leczenia w okresie rozrodczym, zazwyczaj hormonoterapii w postaci środków antykoncepcyjnych. Kuracja i czas jej trwania jest dostosowana do indywidualnych potrzeb kobiety, jej wieku, zaawansowania choroby. Postępowanie medyczne zależy również od tego, czy w danym momencie pacjentka planuje zajść w ciążę, czy wymaga leczenia związanego z brakiem owulacji, czy z objawami hiperandrogenizmu. Kobiety starające się o dziecko mają do dyspozycji wiele metod, które pomagają w uzyskaniu ciąży. Ostateczną metodą jest in vitro, które proponowane jest parom dopiero, gdy inne sposoby leczenia niepłodności są bezskuteczne. Brak leczenia i utrzymujące się nieprawidłowe funkcjonowanie hormonów oraz układu rozrodczego mogą zwiększać dolegliwości związane z zespołem policystycznych jajników, prowadzić nie tylko do niepłodności, ale również mieć wpływ na występowanie nowotworów błony śluzowej macicy.


Kobiety cierpiące na PCOS często mają też problemy z otyłością i cukrzycą. Dlatego też zaleca się im korzystanie ze zdrowej diety, bogatej w owoce, warzywa, w produkty, które nie będą powodowały przybierania na wadze, ani zawierały dużej ilości cukru. Korzystne jest również ograniczenie, a nawet zaniechanie stosowania używek, zwłaszcza kobietom starającym się o dziecko.


Odpowiednio prowadzone kuracje PCOS przynoszą często dobre rezultaty, o czym powinny pamiętać kobiety, które mają zdiagnozowany zespół policystycznych jajników.